Rekonstrukce chalupy v jižních Čechách

Realizace 2019-2020

kompletní rekonstrukce chalupy v jihočeské vesnici poblíž Slavonic. 

Spolupráce Ing. Radim Merta - statika

Ing. Zdeněk Žampa - inženýring

Kompletní stavební rekonstrukce více než stoletého venkovského domu - chalupy nedaleko Slavonic probíhala v letech 2019-2020.

 Původně pravděpodobně kupecký dům má č.p. 3 a je tak jedním z nejstarších ve vsi, jejíž historie sahá až do 17. století. V přízemí se nacházel asi krám a černá kuchyně, v patře potom dvě světnice. Podkroví bylo nevyužité. 

Snahou bylo zachování původního rázu historického domu, zejména jeho uliční fasády a adaptace na současné potřeby celoročního rekreačního využití.

V rámci rekonstrukce byla upravena dispozice, tak aby splňovala požadavky na rekreační užívání čtyřčlenné rodiny. V přízemí domu tak vznikla hlavní obytná místnost - světnice s kuchyní a technické zázemí domu. V patře potom dvě ložnice a koupelna a podkroví bylo upraveno jako pobytová místnost a komora.

Původní členění uliční fasády bylo zachováno, tak aby dům neztratil svůj historický charakter. Dvorní fasáda, která byla již dříve poměrně necitlivě upravována byla navržena nově.

V průběhu stavebních prací došlo k demolici značné části degradovaných vnitřních zděných konstrukcí vč. stropů, statickému zajištění obvodových stěn a krovu a následnému založení nových vnitřních konstrukcí vč. hydroizolací a výstavbě nových vnitřních stěn, stropů, schodiště. Dům byl nově napojen na vodovodní a kanalizační řad, provedeny nové rozvody vody, kanalizace a elektro. Vytápění je řešeno jako podlahové elektrické a je doplněno elektrickými přímotopy a krbovými kamny. Z důvodu nutnosti dostatečného větrání a částečného snížení energetické náročnosti domu je vybaven nuceným větráním s rekuperací. Vytápění, ohřev TUV i rekuperace jsou dálkově ovládány prostřednictvím WIFI a mobilní aplikace. Dům tak splňuje nejnáročnější požadavky na komfort současné rodiny.

V průběhu následných úprav pozemku náležejícího k domu je počítáno s obytným dvorkem se zahradní dřevěnou stavbou pro skladování, kryté posezení a saunou.